Naše drůbež

V tomto roce (2015) nabízíme kuřata z rodokenného líhnutí (vranohlávky a lakenfeldky). Každý zájemce si může vybrat slepici nebo i víc, od kterých chce nalíhnout kuřátka.

Rok 2014 posunul náš chov zase trochu kupředu. Vranohlávky máme ve dvou nepříbuzných kmenech a tři další slepice dovezené z SRN. A v letošním roce začínáme s kontrolovanou snáškou a všechna naše drůbež dostane svůj rodokmen.

Hned úvodem upozorňuji, že do této kapitolky zařazujeme i naše perličky, právě pro to, že mnoho lidí je vlastně považuje jenom za uřvanější slepice. No a pro přehlednost naši vodní drůbež najdete v záložce "kačeny". Náš život na vesnici samozřejmě vždy provázely slepice. Za těch mnoho let i různé. Jenomže v posledních asi patnácti letech se nabídka zúžila na různé barevné rázy snáškových hybridů. A moje srdíčko tak trochu strádalo. Když jsem byl jako malý kluk, tak na návštěvě u příbuzných si pamatuji ohromný kurník, kde sídlilo asi padesát slepic. V létě tam bylo několik kvočen a každá slepička byla jinak barevná. A tahle vzpomínka mne nutila občas koupit něco z původních plemen slepic. A to se pomalu posouvalo až do dnešních dnů, kdy mám nejenom slepice pro snášku, ale i ty pro oko ( a ty dneska převažují). A tak je dneska na co se koukat a s čím jezdit po soutěžích. Případní zájemci o naše plemena slepic mají možnost získat na jaře kuřata, případně i vajíčka. Ovšem je potřeba vše zamluvit hodně včas, naše možnosti líhnutí jsou omezené. To stejné platí i u násadových vajec, která připravím od vybraných kusů jenom podle objednávek.

Plemena neřadím podle abecedy ani podle vzorníku, ale podle své představy, co je pro mne zásadnější. Tedy to, co je na začátku budu v budoucnu upřednostňovat v chovu. Nyní mám tři kurníky, které mohu obsadit i v zimě, jsou zateplené a jeden letní, kam dávám to, co potřebuji mít k líhnutí v pozdnějším jaru.

V závěru každého plemena, které je aktuálně v našem chovu, pomalu doplňuji malou fotogalerii.